Narozen 5. 6. 1959 v Brně na Obilním trhu. Dětství prožil v Ponětovicích u Brna, na území bitvy tří císařů – Austerlitz. Vystudoval obor grafika na Střední uměleckoprůmyslové škole u profesorů Ivana a Dalibora Chatrných. Soukromě se výtvarně vzdělával u Petra Skácela (bratra básníka Jana) a svého strýce Raimunda Ondráčka, profesora restaurátorství na AVU v Praze. Po škole vystřídal různá zaměstnání, od jara 1991 je na volné noze. Úzce se přátelí a spolupracuje s mnoha básníky a prozaiky, s Vítem Slívou, Radkem Malým, Jaromírem Typltem, Bogdanem Trojakem, Petrem Paynem, a s významným českým surrealistou Ludvíkem Kunderou (Skupina Ra) a kunsthistorikem J. M. Tomešem až do jejich smrti v roce 2010.
Od 4. srpna 1993, kdy potkal svou ženu Janu, uskutečňují společně celoživotní „projekt“ života jako uměleckého díla. Místo pro rozvinutí tohoto mnohotvárného celku, v němž se prolíná příroda, umění a život, psané slovo a obraz, si vybrali v Kunštátě na Moravě a jako středobod zvolili budovu staré městské šatlavy. Tu koupili, opravili a vyzdobili v duchu svého světa.
Vít Ondráček se věnuje převážně volné tvorbě v malbě, grafice, kresbě a ilustraci. Ovládá desítky výtvarných technik. Píše poezii a prózu. (Od šestnácti let si píše Deník). Spolupracuje s rádiem Vltava a literárními časopisy. Výtvarně participuje na tvorbě krátkých experimentálních filmů. Svou malířskou a grafickou tvorbu vystavuje už čtyřicet let doma i v zahraničí. „Umění je to, co činí život zajímavějším než umění!“